Preduzeće „Vodovod“ Banjaluka je u prvih devet mjeseci ove godine poslovalo sa minusom od 2,6 miliona KM, što je skoro tri puta više nego u istom periodu lani.
Pokazao je to finansijski izvještaj ovog preduzeća u kojem je navedeno da su prihodi ovog komunalnog preduzeća iznosili 16, 2 miliona KM, a rashodi 18,9 miliona KM. Rezultat je minus od 2,6 miliona KM što je skoro tri puta više nego u istom periodu lani kada je minus iznosio 915.375 KM, prenosi Capital.
Ovakav rezultat je nastao iako je preduzeće u prvih devet mjeseci ove godine imalo veće poslovne prihode nego u istom periodu lani. Naime, u prvih devet mjeseci ove godine oni su iznosili 16 miliona KM, a u 2023. godini 14,9 miliona KM.
Sa druge strane su uvećane pojedine stavke kada su u pitanju troškovi. I to troškovi materijala sa 1,3 miliona KM u 2023. godini na 1,8 miliona KM te goriva i energije sa 2,6 miliona lani na 2,9 miliona KM u prvih devet mjeseci ove godine.
Osim toga uvećani su troškovi plata i naknada za zapslene na 9,4 miliona KM što je za 1,2 miliona KM više u odnosu na isti period lani (8,6 miliona KM).
Taj novac je potrošen na malo manji broj zaposlenih nego u 2023. godini. Naime, prosječan broj zaposlenih do kraja septembra ove godine iznosio je 386 što je za osam manje nego lani.
Loše finansijsko stanje je samo jedan u nizu problema sa kojim se suočava ovo preduzeće, koje je od marta preuzeo novi direktor poznati banjalučki ginekolog Aleksandar Zolak, a čije imenovanje na tu funkciju je izazvalo podijeljene reakcije javnosti.
Osim brojnih komentara na društvenim mrežama zbog njegovog imenovanja Zolakov rad u proteklom periodu su obilježile nestašice vode u brojnim naseljima u Banjaluci, a računi „Vodovoda“ su bili blokirani zbog duga za neplaćenu električnu energiju. Osim toga, nedavno je došlo i do smjene v. d. izvršnog direktora za tehničke poslove Željka Raljića, a dostupne informacije govore da se radi o smjeni sa političkom pozadinom.
Njegovu sudbinu nije dijelio izvršni direktor za pravne poslove Željko Travar koji je sredinom ove godine stekao uslove za penziju, ali i dalje obavlja tu funkciju preko menadžerskog ugovora. Takav Travarev status je republička inspekcija ocijenila kao nezakonit i zatražila od uprave „Vodovoda“ da prekinu njegov angažman što nadležni u ovom preduzeću nisu uradili.